4 STOPS
3 COUNTRIES
1200 international ranking points
400 national ranking points (SK)

Golden Wake Tour RULES

Golden Wake Tour RULES


1200 international ranking points
400 national ranking points (SK)
4 STOPS
3 COUNTRIES

3* INT
9. - 10.6.2017
WAKEBOARD PARK
GYOR
hungary

3* NAT
21. - 22.7.2017
TRIXEN WAKE & SKI PARK
KOŠICE
slovakia

3* INT
15. - 16.9.2017
WAKELAKE
BRATISLAVA
slovakia

3* INT
25. - 26.8.2017
WAKE MERKUR
BRNO
czechia

Tour results after final stop.

WAKE TOUR RESULTS WAKEBOARD

U15 (Boys)

  1. Huta, Krystof (CZE)
  2. Nedielka, Tadeas (SVK)
  3. Tabak, Aaron (SVK)
  4. Szymanski, Igor (POL)
  5. Lojek, Patryk (POL)
  6. Hofer, Phillip (AUT)
  7. Krenn, Niklas (AUT)
  8. Gyorok, Kristof (HUN)
    Pranger, Nicki (AUT)
  9. Gwiazda, Klaudiusz (POL)
  10. Andreson-Wilson, Kallum (GBR)
    Stieber, Leo (AUT)
  11. Lejsek, Adam (CZE)
  12. Mruskovic, Robert (SVK)
  13. Popelka, Péter (HUN)
    Saxa, Samuel (SVK)
  14. Surina, Daniel (SVK)
  15. Pürstinger, Loris (AUT)
  16. Gazi, Jan (CZE)
  17. Blanik, Krystof (CZE)
  18. Sebesta, Sebastian (SVK)
  19. Bodoki, Bendeguz Hunor (HUN)
  20. Schabransky, Kevin (AUT)
  21. Lojik, Adam (CZE)
  22. Sebesta, Roman (CZE)
  23. Skrusny, David (CZE)
    Suchy, Jakub (CZE)
  24. Sikora, Tobias (CZE)
    Vavrina, Tadeas (CZE)
  25. Hruska, Dominik (CZE)
  26. Husarcik, Dominik (SVK)

U15 (Girls)

  1. Krcmova, Jana (CZE)
  2. Andrejczak, Martyna (POL)
  3. Lupij, Julia (POL)
  4. Flemme, Mariella (AUT)
  5. Radziejewska, Karolina (POL)
  6. Popelka, Liliána (HUN)
  7. Kaminska, Jagoda (POL)
  8. Bugalova, Valentina (CZE)

U19 (Junior Men)

  1. Barton, Jan (CZE)
  2. Wlosok, Kryštof (CZE)
  3. Zednikovic , Kristian (SVK)
  4. Pohancenik, Viliam (SVK)
  5. Orban, Oliver (HUN)
  6. Bucek, Tomáš (CZE)
  7. Jerga, Jan (SVK)
  8. Hanes, Patrick (CZE)
  9. Hohn, Julian (GER)
  10. Van Nueten, Oliver (BEL)
    Nagy, Levente (HUN)
  11. Radziejewski, Karol (POL)
  12. Vaško , Daniel (SVK)
  13. Uzki, Paul (BLR)
    Balheim, Boris (SVK)
  14. Fanda Socinsky (CZE)
  15. Keil, Jaroslav (CZE)
    Fejda, Martin (SVK)
    Krautinger, Kilian (AUT)

Open Men

  1. Hradil, Radovan (SVK)
  2. Hanes, Patrick (CZE)
  3. Zub, Michal (SVK)
  4. Masek, Michal (SVK)
  5. Malik, Adam (SVK)
  6. Malik, Samuel (SVK)
  7. Onco, Martin (SVK)
  8. Jadrny, Tomas (CZE)
  9. Bucek, Tomas (CZE)
  10. Jerga, Jan (SVK)
  11. Blanik, Ariano (GER)
  12. de Haan, Sam (NLD)
  13. Klusacek, Jan (CZE)
  14. Kapl, Timo (AUT)
  15. Santrucek, Tomas (CZE)
    Cenci, Thibault (BEL)
  16. Kriz, Marek (SVK)
  17. Purdes, Milan (SVK)
    Krcmar, Vojta (CZE)
  18. Novak, Frantisek (CZE)
    Epstein, Emilio (AUT)
  19. Cvopa, Erik (SVK)

Open Ladies

  1. Havránková, Monika (CZE)
  2. Hruskova, Zuzana (SVK)
  3. Hanzelínová, Klára (CZE)
  4. Gratke, Rebeca (SVK)
  5. Nagy , Klaudia (HUN)
  6. Cseploova, Veronika (SVK)
  7. Januskova, Lucie (CZE)
  8. Biederbeck, Frauke (GER)


+40 (Veteran Men)

  1. Blanik, Marcus (GER)
  2. Janosik, Roman (SVK)
  3. Lange, Arnim (GER)
  4. Kakas, Jan (SVK)

+30 (Masters Men)

  1. Hribik, Miroslav (SVK)
  2. Blahovec, Matej (CZE)
  3. Pospisil, Ivan (SVK)
  4. Vrzgula, Juraj (SVK)
  5. Dubovy, Radovan (SVK)
  6. Orszagh, Marek (SVK)
  7. Wiener, Jaroslav (SVK)
  8. Dolzer, Manuel (AUT)
  9. Musil, Andreas (AUT)
  10. Hofer, Markus (AUT)
  11. Baldia, Basti (AUT)
  12. Helsner, Arkadiusz (POL)
  13. Schertler, Florian (AUT)
  14. Geissrigler, Gerhard (AUT)
  15. Kusnierz, Marcin (POL)
  16. Novota, Alexander (SVK)
  17. Knetig, Jan (CZE)
    Tuhovcak, Maros (SVK)
  18. Bouda, Jiri (CZE)
  19. Pribyl, Jiri (CZE)
    Tikal, Petr (CZE)
  20. Hanus, Vaclav (CZE)
    Gazi, Jan (CZE)
  21. Tasch, Michael (AUT)


+40 (Veteran Men)

  1. Blanik, Marcus (GER)
  2. Janosik, Roman (SVK)
  3. Lange, Arnim (GER)
  4. Kakas, Jan (SVK)


WAKE TOUR RESULTS WAKESKATE

Open Men

  1. Lang, Julius (SVK)
  2. Hanes, Patrick (CZE)
  3. Soroka, Branislav (SVK)
  4. Poreba, Oliver (SVK)
  5. Wardian, Max (AUT)
  6. Bodnar, Michal (SVK)
  7. Nedielka, Tadeas (SVK)
  8. Fakjus, Lukas (CZE)
  9. Seyr, Lukas (AUT)
  10. Stepanek, Matej (CZE)
  11. Sekula, Jakub (SVK)
  12. Matysek, Dominik (CZE)
    Scambora, Martin (SVK)
  13. Maly, Lukas (CZE)
  14. Lange, Arnim (GER)
  15. Mihalec, Lukas (SVK)
  16. Hegedus, Mikulas (SVK)

Open Ladies

  1. Mandulova, Lenka (SVK)
  2. Košková, Lea (SVK)
  3. Bosakova, Lucia (SVK)
  4. Andrejczak, Martyna (POL)
  5. Zivcak, Pavla (SVK)
  6. Vrablova, Zuzana (SVK)
  7. Maly, Veronika (CZE)
    Cibochova, Jana (CZE)
  8. Holubova, Sabina (CZE)
  9. Gratke, Rebeca (SVK)
  10. Biederbeck, Frauke (GER)